Americký obchodný deficit zasiahol aj Donalda Trumpa

Obchodný deficit je rozdiel medzi množstvom tovaru a služieb, ktoré USA dovážajú z iných krajín a koľko vyváža. Zníženie medzery je kľúčovým prvkom politík pána Trumpa.
Ale v roku 2018 USA vyviezli menej tovarov v porovnaní s množstvom, ktoré si kúpili.
Pán Trump tvrdí, že USA sú "roztrhané" inými krajinami a chce, aby krajiny znížili svoje tarify na tovary v USA a kúpili viac z nich.

amerika

Avšak oficiálne údaje ukazujú, že zatiaľ čo vývoz amerických tovarov a služieb vzrástol vlani o 148,9 mld. USD, dovoz sa zvýšil o 217,7 mld. USD.
Znamená to, že medzera je najširšia od roku 2008, keď zasiahla globálna finančná kríza a Spojené štáty sa dostali do recesie.
Deficit v tovaroch a službách v decembri zaznamenal takmer 10-ročný nárast o 59,8 mld. USD.
Vývoz do zvyšku sveta klesol o 1,9% na 205,1 mld. USD, zatiaľ čo dovoz vzrástol o 2,1% na 264,9 mld. USD.

"Tarifný človek"
USA sú v súčasnosti uzamknuté v obchodnej bitke s Čínou nad tým, čo tvrdí, že sú nekalými obchodnými praktikami, čo vedie k zvýšeniu taríf za tat na tovar druhého.
Obaja národov sú v diskusiách a existuje špekulácia, že by mohli dosiahnuť dohodu do konca marca.
Nové údaje ukazujú, že obchodná medzera medzi USA a Čínou sa vlani zvýšila o 43,6 mld. USD na 419,2 mld. USD, keď vývoz amerických výrobkov a služieb klesol, ale dovoz z Číny vzrástol.

Bola to jedna z podpisových kampaní od Donalda Trumpa.
Späť v júni 2016 stál pred veľkým davom v Monessene v Pensylvánii a povedal, že za prezidenta zníži americký balónový obchodný deficit.
Nazval ju "politickou a politikou spôsobenou katastrofu" a povedal, že "môže byť opravená".

trump

V minulom roku pán Trump zaviedol tarify na oceľ a hliník z celého sveta a na množstvo dovozov z Číny.
Myšlienka bola, že tarify by spôsobili, že dovozy budú drahšie, čím odradia Američanov od nákupu zahraničných tovarov a služieb a zniţovania obchodného deficitu.
Namiesto toho sa Donald Trump dostal do prezidentskej opätovnej voľby, keď sa nepodarilo splniť svoj sľub na kampaň na ukončenie obchodného deficitu USA.
Súčasťou problému sú vlastné daňové politiky pána Trumpa. Zvyšovali spotrebu v USA a veľa z týchto výdavkov šlo do zahraničia.
Stalo sa to vtedy, keď sa rast v iných častiach sveta spomalil, čo prispelo k rastúcemu doláru. To spôsobilo, že vývozy v USA boli drahšie a menej konkurencieschopné.
Samozrejme, hospodársky pokles by pomohol znížiť obchodný deficit.