Výber vhodného obkladu na krb

V dnešnom článku si posvietime na obklady krbov Goraslovakia. Niekto krb vníma hlavne ako dominantný estetický prvok podčiarkujúci celkový design bytu, iní po ňom túžia práve z praktických dôvodov. Najdôležitejšie je, aby ste sa pred samotnou realizáciou obkladu poradili s odborníkom. Ten totiž disponuje vedomosťami o vlastnostiach krbu a materiálom určeným špeciálne na jeho obkladanie. Potom nebudete musieť čeliť nepríjemným prekvapeniam, ako napríklad opadanému obkladu, ktorý môže navyše poškodiť aj novú podlahu a to už stojí za to, aby ste tu nešetrili na kvalite.

krb
BIOKRBY
  Krby boli odjakživa výsadou najmä pre interiéry rodinných domov, ale v dnešnej dobe máme veľa možností a ani v bytoch už nie sú výnimkou. Tu však zväčša hovoríme o biokrboch, ktoré nepotrebujú komín a fungujú na princípe spaľovania kvapalného paliva – bioalkoholu. Aj keď biokrby vyžarujú určitú tepelnú energiu, v porovnaní s krbom na tuhé palivo je značne menšia a preto je voľbou hlavne pre tých, ktorí od krbu nečakajú doslovné naplnenie výrazu: teplo domova. Vďaka tomu ale nie sme natoľko limitovaní výberom okolitých povrchových materiálov.

stones

KLASICKÉ KRBY
Výber obkladov pri krboch na tuhé palivo nám návrhy interiérov už trošinku komplikuje. Tu musíme okrem estetických požiadaviek dbať v prvom rade na tie technické. Ako prvé sa zohľadní spôsob odovzdávania tepla cez plášť krbu a teda či ide o teplovzdušný alebo akumulačný krb. Akumulačný krb má vyššiu povrchovú teplotu a preto sú na jeho obkladanie vhodnejšie práve materiály na prírodnej báze. Z umelých materiálov sa vplyvom tepla vylučujú karcinogénne látky a aj preto sa odporúča pri krboch využívať prioritne prírodné.
Treba brať do úvahy aj samostatnú hrúbku obkladu. Ak je totiž materiál prihrubý, teplo bude cez plášť prestupovať pomalšie. To zápríčiní prehrievanie vnútri krbu, čo následne ovplyvní jeho správne fungovanie a životnosť.