Nie je rada, ako rada

Určite ste až aj vy mali možnosť posedieť si pri káve s nejakým vaším známym ktorý práve začal robiť finančného poradcu. Ak nie tak ste sa aspoň raz v živote zastavili v banke na pár slov ohľadom vášho účtu pričom sa to tak nejako zvrtlo na možnosť investovať, založiť si sporenie a podobné pre vás väčšinou zbytočné nezmysli. Samozrejme ak tie peniaze máte ako rezervu a neprídete ani o cent pri predčasnom výbere alebo zrušení služby, tak nech sa páči. Keď nič iné aspoň tak urobíte dobrý skutok a pomôžete tak dotyčnému zamestnancovi naplniť mesačný plán. Na to nie je nič zlé. Ak sa nad tým tak zamyslíte je to skôr šľachetné.

pokladnička.jpg

No menej šľachetné je už to že väčšina narýchlo kvasených finančných poradcov vám radí žiť iba toľko čo si môžete dovoliť. Alebo lepšie povedané nežiť si nad pomery. Je to tá najhoršia rada ktorú môžete v živote dostať. Pretože vám vlastne hovoria že by ste mali žiť horšie ako v skutočnosti musíte. Radia vám tak prestať sa snažiť rozvíjať svoje vedomosti a zručnosti a to nikdy neprinieslo nič dobré. Je to to isté ako keď sa vaše dieťa osamostatní, prvá vec s ktorou sa bude musieť vysporiadať sú výdavky. Ak ho máte skutočne radi určite mu nepoviete aby sa vrátilo späť že si to nemôže dovoliť. Ale práve naopak, budete s mu snažiť pomôcť a motivovať ho aby si našlo lepšie prácu, aby to nevzdalo a podobne.

kalkulačka.jpg

A presne na tomto princípe motivácie by malo fungovať skutočné finančné poradenstvo. Ale realita je o poznanie odlišná. Veď len si predstavte aspoň na chvíľu že na stavbu vášho vysnívaného domu, alebo kúpu auta nebudete potrebovať hypotéku alebo úver. O aký zisk by ste ich pripravili. Z pohľadu poradenstva ohľadom peňazí je nevzdelaný klient dobrý klient. Nikto teraz netvrdí že ste hlupáci a podobné nezmysli. Ale či už pôžičku potrebujete na opravu strechy domu či auta, v prvom rade by ste si mali sadnúť a porozmýšľať koľko a čo skutočne potrebujete.