Prečo mačka kýcha

Ak vaša mačka začne kýchať, mali by ste si ju nasledujúce dni lepšie všímať. Môže ísť o nevinnú drobnosť, ale i závažnejší problém. obzvlášť opatrní, by sme mali byť malých mačiatkach, mačkách po pôrode a slabších, či starších jedincoch.

kočka
 
Suchý vzduch
 
Ak mačku chováme v byte, kýchanie môže spôsobovať suchý vzduch. Mačky sú naňho extrémne citlivé.. To, že čuch, je pre zvieratá nenahraditeľným zmyslom je známe. Preto sú i sliznice a nervové zakončenia v ich nose, extrémne jemné. Tento problém sa objavuje najmä počas zimného obdobia, kedy viac kúrime a menej vetráme. V prípade kúrenia drevom, je to ešte horšie. Prach, ktorý pri spaľovaní tuhého paliva vzniká, má na jemný mačací nos veľmi zlý vplyv. Riešením je častejšie vetranie, alebo zvlhčenie vzduchu pomocou špeciálnych prípravkov. Dajte si však pozor na tie s obsahom parfumov.
 
Nádcha
 
Pokiaľ kýchanie neustane ani po dvoch, či troch dňoch a jeho intenzita sa skôr stupňuje, najčastejšie sa jedná o mačaciu nádchu. Tá má ešte ďalšie sprievodné príznaky, a to výtok z nosa a očí. Ide o infekčné ochorenie, ktoré je nebezpečné hlavne pre mačiatka. V tomto prípade navštívte veterinára, pretože budete potrebovať lieky. Ak necháte chorobu prerásť do horšieho štádia, bude potrebné mačke podávať i antibiotiká a verte, že to vás vyjde omnoho drahšie. Hovoríme ako o zdraví vašej mačky, tak o financiách za lieky.
 
Cudzí predmet
 
kýchanie, ktoré neustáva, môže spôsobovať aj vdýchnutý predmet. V tomto prípade, sa u mačky neprejaví výtok z nosa a očí. Pri kýchaní, môžete pozorovať aj krv, podobne ako u nás ľudí, ide o prasknutú cievku, takže nie je potrebné robiť paniku. Mačka si zvykne poradiť sama. Pokiaľ by však kýchanie neprestávalo ani po týždni, navštívte pre istotu veterinára.

kočička
 
Parfumy a iné pachy
 
Ak ste už navštívili veterinárnu ambulanciu a doktor nepotvrdil ani jeden z vyššie spomínaných dôvodov, problém môže byť i priamo vo vašom byte. Ako sme už spomenuli, mačací nos je extrémne citlivý. Rôzne osviežovače vzduchu, ho môžu preto dráždiť. Nevhodné sú i rôzne odpudzovače hmyzu v zástrčkách. Niekedy môže mačka kýchať aj kvôli vášmu parfumu.