Prečo pestovať vlastnú zeleninu?


Čerstvosť
 
Kým si nevypestujete vlastnú zeleninu či ovocie, nikdy nepochopíte,aká dobrá a chutná je skutočne čerstvá zelenina. Napriek tomu, že je v supermarkete balená spolu s dátumom spotreby, nikdy si nemôžete byť istý tým, kedy ju zberali a teda, či je ešte dobrá. Navyše, s pestovaním zeleniny prichádza aj ďalšie plus- viete odkiaľ jedlo pochádza.čerstvá zelenina.jpg
 
Organickosť
 
Aj keď sa väčšina zhodla na tom, že biopotraviny sú lepšie a hlavne zdravšie, stále sú drahšie ako tie bežné. Pokiaľ si zeleninu vypestujete samy, viete, že budú ekologické a výjde vás to oveľa lacnejšie. A môžete si byť istý, že sú bez pesticídov, ak ich nepoužívate vy samy. Pesticídy sú pre nás a naše telo veľmi nezdravé – môžete z nich priberať, narušujú funkcie hormónov a môžu spôsobiť aj rôzne chronické ochorenia, takže je lepšie sa im vyhnúť.
 
Peniaze
 
Ak si budete zeleninu pestovať na vlastnú päsť, rozhodne ušetríte. Samozrejme chce to počiatočný kapitál na semienka, ktoré zasadíte, ale rozhodne to vás rozpočet veľmi nezaťaží. Navyše nebudete musieť ísť do obchodu a teda ušetríte, okrem nákupu zeleniny, aj penize za benzín či lístky na mestskú hromadnú dopravu. Pokiaľ máte veľkú záhradu, kde je možné pestovať väčšie množstvo, môžete zeleninu dokonca predávať cez rôzne inzertné portály, cez známych alebo na trhu. Ak ovocie a zeleninu pestujete doma, je pravdepodobé, že aj variť budete doma a nepôjdete sa najesť niekam do reštaurácie, čím opäť šetríte peniaze.
 
Hobby
 
Pokiaľ sa teda vyberiete cestou pestovania vlastnej zeleniny, nikdy nebudete mať pocit, že ste cez deň nič dôležité neurobili alebo že ste mali nudný deň, keďže budete musieť zeleninu aspoň popolievať a raz za čas aj presadiť. Záhradkárčenie má skvelé prínosy aj pre vaše zdravie – trávite čas na čerstom vzduchu a máte aj dostatok pohybu, čo sa o sedení pred TV povedať nedá. Taktiež sa naučíte aj mnoho nového – napríklad čo všetko sa dá využiť ako kompost, ako ho správne spracovať a používať, budete vedieť možno aj nové veci o jednotlivých druhoch zeleniny.košík zeleniny.jpg
 
Chuť
 
Vlastne vypestovaná zelenina chutí skvelo, pretože nie je vypestovaná umelo v skleníku a taktiež nie je postrekovaná. Navyše, keď ju neskôr konzumujete,máte dobrý pocit aj z toho, že ste to všetko zvládli úplne sám a tak chutí ešte viac.