Služby fotografov

Prechádzam  Hlavnou  ulicou a hľadám „fotoslužbu.“  Vchádzam hneď do prvej a tam  mi ponúkajú „fotorámčeky“  a vedie mi urobiť iba fotografie z kľúča. Nefotografujú. S prekvapením odchádzam  a hľadám ďalej. Na konci ulice je ďalšia predajňa. Vstupujem do veľkoryso riešeného priestoru , ktorý je vyzdobený obrovskými fotografiami miestnych hercov. Po chvíľke prichádza mladý pán  a chystá sa ma obslúžiť. Keď však zistí, že chcem sa dať odfotografovať- usmeje sa  a povie – u nás sa to nerobí. Môže mi ale vypísať objednávku na fotenie na sobotu – vtedy príde profesionálny fotograf  robiť fotky zo svadby a vtedy by sa vraj dalo urobiť pár fotografií.. Nechápe, že som prekvapená . Vysvetľuje , že ponúkajú :

fotograf.jpg

  • Rámčeky na fotografie
  • Fotoalbumy- tie vraj kupuje už iba málokto , všetci majú vraj fotky v počítačoch
  • Fotoaparáty
  • Svadobné dekorácie
  • Servítky s logom firiem
  • Perá

Skrátka všetko možné- iba nie fotografovanie.
Voľky-nevoľky sa v sobotu „terligám“ opäť do tejto predajne čakajúc na fotografa. Mladá dvojica nervózne sedí v kreslách a čaká tiež. Fotograf nechodí. Dáme sa do reči. Vysvetľujem im., že sa chcem dať  odfotografovať na obálku mojej knihy.  Odporúčajú mi ísť inam- vraj tento fotograf  sa im zdá nie veľmi dôveryhodným.  Mladá dvojica mala totiž už pred dvomi mesiacmi svadbu, zaplatili zálohu – no fotiek sa doposiaľ nedočkali. Zlyhal vraj fotoaparát ! Ich veľký deň je teda bez  fotografií. Prekvapilo ma, že profesionál fotografuje iba na jeden fotoaparát. Nemajú teda fotografie z kostola, ani z parku, kde trávili vyše hodinu fotením. Ešte šťastie, že hostia na svadbe urobili pár záberov!

focení.jpg
 
Po hodinke čakania prichádza fotograf- dlhý kabát po zem, starostlivo upravené vlasy do vrkoča- dokonalý  imidž  fotografa.  S mladou dvojicou sa odmieta baviť- nedá sa nič robiť- tvrdí ! Peniaze vrátiť nechce- on tam vraj trávil čas a nie je jeho chybou, že sa fotoaparát pokazil. Môže sa to vraj stať každému !
 Tragikomédia ako vyšitá ! Mladomanželia veru  nevedia, či sa majú smiať- alebo začať plakať!
 
Fotograf  sa obráti na mňa: Koľko záberov potrebujete ? Choďte sa nachystať- ponáhľam sa totiž, už som mal byť úplne inde- vysvetľuje dôležito.
„Od Vás už nepotrebujem celkom nič ! Som tu iba omylom !“, hovorím mu.