Aj kuchynské pomôcky potrebujú špeciálnu starostlivosť

Veľká časť kuchynských pomôcok je vyrobená práve z dreva. Hovoríme o lopároch, vareškách, drevených miskách, naberačkách, alebo lyžiciach. Na rozdiel od keramiky, alebo kovu, však potrebujú trošku inú starostlivosť.

paličky
 
V prvom rade je potrebné rozlišovať s akými potravinami, by mal drevený kuchynský riad prichádzať do styku. Úplne zakázané je mäso. Všetko čo krájame napríklad na drevenom lopári, sa z istej časti zachytí a vsiakne dovnútra. Pokiaľ hovoríme o zelenine, ovocí, alebo pečive, nehrozia nám žiadne zdravotné problémy. Mäso je však iný prípad. Mikročastice, ktoré na drevenom riade ostanú, sa začnú kaziť, z čoho sa začnú tvoriť baktérie a problém je na svete. Drevené pomôcky by sme nemali používať ani pri potravinách, ktoré obsahujú silné farbivá. Teda napríklad červená repa, alebo rôzne farebné druhy mrkvy. Z dreva túto farbu, totiž dostanete len ťažko.
 
Špeciálnu starostlivosť musíme dodržiavať aj keď vyššie spomínané potraviny spolu s drevom nepoužívame. Okrem klasického umývania so špongiou a čistiacim prostriedkom, by sme ich mali pravidelne vyvárať. Použijeme väčší hrniec kde sa všetok drevený riad ponorí celý. Ak nemáte k dispozícii dostatočnú veľkosť hrnca, nechajte vyvariť jednu polovicu riadu a potom ho otočte. Takto zabezpečíte, že neostane žiadna nevyčistená časť.
Vodu privedieme k varu a všetky pomôcky necháme povariť aspoň pol hodiny. Pre silnejší účinok môžete do vody prisypať soľ, jedlú sódu, alebo ocot. Toto by sme mali praktizovať minimálne raz za mesiac, ideálne je však, ak sa k tomu donútime raz týždenne.

vařečka
 
Je dobré ak si zaobstaráte vosk, alebo olej na ošetrovanie dreva.Na internete zoženiete špeciálne prípravky na kuchynský riad, ktoré neobsahujú žiadne chemické látky. Na pravidelné ošetrovanie môžete použiť aj olivový olej. Na handričku naneste malé množstvo a s poriadnym tlakom ho vtierajte so drevených kuchynských pomôcok.
 
Ak budete dodržiavať vyššie spomenuté rady, zo svojich lopárov a varešiek sa budete môcť tešiť dlhý čas. Hlavným dôvodom vašej starostlivosti, by však mala byť najmä hygiena.