Kompostovanie pomocou dážďoviek

S pojmom vermikompostovanie ste sa možno už stretli. Ide o spracovanie kuchynského a iného rozložiteľného materiálu, pomocou dážďoviek. Hovoríme o asi najkvalitnejšom materiáli , určenom na hnojenie, ktorý môžete získať. Na jeho vytvorenie sa používajú kalifornské dážďovky, ktoré sú od tých našich o čosi menšie a červenšie. Najväčší rozdiel je však v ich apetíte. Keďže konzumujú omnoho viac potravy, kompostovanie je rýchlejšie a efektívnejšie. Okrem toho neodmietnu ani materiály, ktoré by naše domáce druhy obišli, napríklad také orechové listy.


 
Základné pravidlá pri zakladaní kompostu 
 

  • Vermikompost si môžete založiť pokojne aj na balkóne, či priamo v kuchyni. Ide o ideálny spôsob kompostovania pre ľudí žijúcich v panelákoch, pretože na rozdiel od klasického kompostu, vám postačia dve plastové nádoby položené na sebe. Takýto kompost nezapácha a taktiež sa nemusíte obávať, že sa vám dážďovky rozlezú po byte.

 

  • Základom je približne rovnaká teplota počas celého roka. Ak sa teda rozhodnete pre chov dážďoviek na záhrade, v zime je potrebné ich premiestniť napríklad od garáže a v lete kompost neumiestňovať na priame slnko. Vhodná je teplota v rozmedzí osemnástich až dvadsiatich piatich stupňov Celzia.

 

  • Dôležitá je vhodná podstielka. Môžete použiť trávu, listy, navlhčený novinový papier, rašelinu, preosiatu pôdu, alebo kokosové vlákno. V špecializovaných predajniach, si môžete zakúpiť aj podstielku určenú na tento účel.

 kompost

  • Častým problémom je nedostatočné odtekanie prebytočnej tekutiny. Na dno nádoby preto musíte vytvoriť dierky, ktorými bude môcť odtekať do nádoby umiestnenej pod ňou.

Test správnej vlhkosti:
–          Ak po stlačení v dlani, z podstielky vytlačíte zopár kvapiek, vlhkosť je optimálna.
–          Ak po stlačení vytečie viac tekutiny, zmiešajte podstielku so suchým, nefarbeným, natrhaným novinovým papierom.
–          Ak sa neobjaví ani kvapka, podstielka je príliš suchá. Preto ju zmiešajte s navlhčeným a potrhaným papierom.
 
Ak máme správne pripravenú nádobu, môžeme do nej umiestniť dážďovky. Tie si zakúpite od chovateľa. Bohužiaľ vo voľnej prírode ich u náš nenájdete.