Ako zvládnuť prijímacie skúšky?

Dnes sa s tým stretnete na mnohých vysokých školách, no o to frekventovanejšie sú na fakultách s vysokým počtom uchádzačov. Reč je o prijímacích skúškach, strašiak snáď pre každého uchádzača o miesto na jeho vysnívanej vysokej škole. Hoci sa to na prvý pohľad zdá neprekonateľné, v skutočnosti je to iba prvá a najmenšia prekážka, a keď človek ovláda pár trikov, nemusí sa obávať, že svoje priezvisko alebo kód nájde pod hrubou čiarou oddeľujúcou prijatých a neprijatých.

psdaní.jpg

Dobrá príprava ako základný pilier.
Šťastie praje pripraveným a v tomto prípade to platí dvojnásobne. Nenechávajte nič na poslednú chvíľu. Od výberu školy, kúpu testovníc, priebežné ale svedomité učenie. V mnoho prípadoch pomáha už DOD na danej škole, ktorú odporúčam absolvovať už v predchádzajúcom ročníku, získate pri tom skorší prehľad, ale aj možnosť zakúpiť si testovnice za lacnejšiu cenu, možno aj zadarmo. Na zaslanie prihlášok si rezervujte aspoň mesiac, nikdy neviete, či vám ako chybná nebude vrátená. Taktiež sa nespoliehajte len na jednu kartu a investujte peniaze aspoň na dve prihlášky, nadobudnete tým väčšiu istotu, pričom je vhodné zvoliť kombináciu školy fakulty bez aj s testovnicami. Ak je to možné, choďte na prijímačky deň predtým, prezrite si okolie, doprajte si prestávku a získate predbežnú predstavu o mieste skúšky.

Učiť sa. Učiť sa. Učiť sa.
Samozrejme, s rezervami. No nespoliehajte sa na náhodu. Učiť sa treba v pravidelných intervaloch, po troška a efektívne. Determinovať požadovaný čas na prípravu na prijímacie skúšky je subjektívny vzhľadom na každého študenta, ale aj typ vysokej školy. Často v priestoroch, ktoré využívate, vetrajte, meňte v nich pozíciu, pite dostatok tekutín a zásobte mozog energiou. Neučte sa mechanicky, ale snažte sa látku pochopiť a zamyslieť sa nad ňou. Neučte sa, keď ste vyčerpaní, alebo vás bolí hlava. Je to zbytočné. Učiť sa nárazovo je krajný bod situácie, ktorá predchádza oknu počas prijímacích skúšok.

lékařství.jpg

Kalokagatia.
Stres vám vezme polovicu vášho úspechu, a je pravdepodobné, že vás nebude chcieť pustiť k vedomostiam, ktoré ste poctivo hromadili do mozgovej kôry. Preto psychická príprava a podpora či už zo strany rodiny, partnera alebo priateľov je viac ako potrebná. Vstať ráno s chladnou hlavou a dať si rannú sprchu či kávu, nadýchať sa čerstvého vzduchu je dôležitejšie ako posledná prebdená noc nad knihami. Nenechajte sa odradiť ani počtom okolostojacej konkurencie. V poslednej chvíli nech je pre vás podstatné už len váš test a váš rozum. Snažte sa myslieť čo najviac pozitívne a strach zahnať kdesi do kúta.