Dobré slovo lieči

 Počas života sme vystavení rôznym skúškam a výzvam. Stretávame sa často s chorobou, starobou a mnohými problémami. Hľadáme riešenia a východiská a občas ich nevieme nájsť. Práve vtedy je optimizmus a úprimné dobré slovo najkrajšia vec v živote.slovo ďakujem.jpg
V dnešnom modernom a rýchlom svete sa nám ale stráca. Potvrdzujú to aj vyjadrenia odborníkov z oblasti medicíny a psychológie. Zabudli sme si všímať okolie, porozumenie sa vytratilo a ľudia sa dennodenne ponáhľajú a utekajú pred realitou.
Pritom by stačilo tak málo. Občas povzbudiť chorého kamaráta, suseda alebo kolegu. Nastúpiť do električky a ponúknuť miesto staršiemu človeku s úsmevom „Nech sa páči“.
Aj lekári hovoria, že slovo vie liečiť. Je v ťažkej chvíli ako pohladenie a má vnútornú krásu.

Dokonalosť ako náhrada krásy

Zvykli sme si hodnotiť ľudí podľa zovňajšku a fyzického výzoru. Väčšina spoločnosti si vyhodnotila, že staroba je zlá a škaredá, hendikepovaní ľudia nie sú rovnocenní, často sa hodnotí negatívne inakosť. Fyzická dokonalosť je dnes pre mnohých základ.
Ale našťastie sú aj ľudia, mnohokrát aj početné skupiny mladých ľudí, ktorí oceňujú a všímajú si dobro, skúsenosti a nadhľad. Zaujímajú sa o peknú hudbu, hodnotnú literatúru, ale hlavne neustále kultivujú svoj prejav. Vedia sa milo prihovoriť a viesť dialóg.pomoc dieťa.jpg
Spoločne si vytvárajú komunity, ktoré potom pomáhajú iným ľudom. Ich pôsobenie je založené predovšetkým na duchovnom poznaní a získaných skúsenostiach. Spoločnosť by si ich mala viac všímať, podporovať  a oceňovať.
Byť iný častokrát neznamená  byť zlý, chorý, nepotrebný. Niekedy stačí slovo, rozhovor a ľudia sa začnú meniť.
Aj alternatívna medicína je postavená na tomto princípe. Nelieči iba danú chorobu, ale zaujíma sa o celého človeka, najmä jeho dušu. Pretože práve tam to celé začína. Každá choroba má svoju pôvodnú príčinu v psychike človeka.
Krása má veľmi veľa podôb, je potrebné ju hľadať, nájsť a rozvíjať.