Domino’s pizza sa spojila s Nuro na dodávku pizze bez vodiča v Houstone

Spoločnosť Nuro, ktorú založili dvaja bývalí členovia priekopníckeho tímu s vlastným riadením spoločnosti Google, využíva flotilu robotických automobilov R1 na dodávku potravín obyvateľom Scottsdale v Arizone a nedávno aj Houstone. Ak to bude úspešné  je možné predpokladať, že Nuro sa bude snažiť rozšíriť  aj na ďalšie trhy.Dopravná nehoda.png
Nuro v posledných mesiacoch rozširuje svoje aktivity od získania investície v hodnote 1 miliardy dolárov od japonskej technologickej spoločnosti SoftBank. Okolo financovania bolo obrovským hlasom dôvery jednej z menej známym začínajúcich firiem pracujúcich na technológii s vlastným pohonom. Spoločnosť bola založená v roku 2016 a vyčlenila zameranie na dodávanie potravín a nie na pohyb ľudí.
Nuro je jednou z mála spoločnosti, ktorá dnes na verejných cestách prevádzkuje vozidlá bez vodiča. Jeho vozidlo R1 (čoskoro bude postupne vyradené v prospech nadchadzajúceho R2) je približne polovičné ako kompaktný sedan, kratšie ako väčšina automobilov a vo vnútri nemá miesto pre cestujúcich ani vodičov.
Doteraz postavili šesť z týchto vozidiel a plánujú použiť infúziu hotovosti od SoftBank na výrobu ďalších. Zvyšuje tiež svoju skúšobnú flotilu štandardných automobilov vybavených vlastným hardvérom a softvérom na približne 50, ktoré bude prevádzkovať na verejných komunikáciách v Kalifornii, Arizone a Texase s bezpečnostnými vodičmi za volantom.Moderné objednávanie jedla.jpg
R1 nemusí mať priestor pre vodiča, ale vozidlá nie sú úplne kontrolované. Spoločnosť využíva prenasledovanie vozidlá s ľudskými vodičmi a technológiu vzdialeného sledovania každého vozidla bez vodiča pri jeho dodávkach.
Nuro nie je jedinou spoločnosťou bez vodiča, ktorá spolupracuje s Domino’s pizza. Spoločnosť na zasielanie pizze spolupracovala s Fordom pri testovaní vozidiel s vlastným pohonom na dodávku pizze v Michigene v roku 2017. Pilot, ktorý sa odvtedy skončil, začal v roku 2017, aby zistili ako zákazníci reagujú na vystúpenie zo svojich domovov, aby získali pizzu zo zamknutej skrinky.
Robotické autá sú len jedným zo spôsobov, ako sa technický priemysel snaží narušiť dodávky a najmä na odber potravín. Uber plánuje začať dodávať rýchle občerstvenie pomocou dronov v San Diegu.