Index podania farieb zodpovedá za to, ako veci vidíme

LED osvetlenia všetkých druhov sú najvyužívanejším a najefektívnejším druhom osvetlenia vôbec z dôvodu svojej praktickosti, dlhej životnosti a šetrnosti elektrickej energie. Benefity LED svietidiel ďaleko predbehli všetky ostatné druhy osvetlenia, no v ich prípade je tu ešte jedna dôležitá stránka, ktorá uľahčuje výber a je ňou index podania farieb.

index podania farieb

Na obaloch LED osvetlení ho nájdete pod označením CRI alebo Ra s príslušnou číselnou hodnotou. Index podania farieb Ledprodukt.sk je parameter, ktorý je doslova zodpovedný za to, ako predmety a veci okolo seba vidíme a vnímame. Čo číslo pri tejto skratke znamená? Znamená to, ako hodnoverne a reálne budeme vnímať farby. Číselná škála indexu podania farieb sa hýbe na stupnici 0-100. Vo všeobecnosti platí jednoduchá pomôcka, čím je číslo bližšie k hodnote 100, tým vidíme hodnovernejšie. Hodnota 100 sa prirovnáva k jasnému dennému slnečnému svetlu, čo je osvetlenie najideálnejšie. Čím je hodnota tohto čísla nižšia, tým viac vidíme farby nepresné a skreslené.

farebnosť zem

Hodnota kvalitného osvetlenia by mala zodpovedať CRI < 80Ra. Vysoký CRI index je vhodnejší na miestach, kde je potrebné presné farebné podanie – v obchodoch, v zdravotníckom priemysle, aj aj v domácnostiach, nakoľko tam trávime najviac času. Hodnota tohto čísla má tiež obrovský vplyv na naše psychické nastavenie – nízke hodnoty zodpovedajú za to, že sa cítime horšie a unavene, a naopak – čím vyššia hodnota, tým je náš pocit pozitívnejší a cítime sa aktívnejšie. Vysoké hodnoty ocenia aj dámy vo svojich kuchyniach, pretože jedlo či potraviny budú farebne hodnovernejšie a reálnejšie a nebudú pôsobiť mdlo.

V dnešnej dobe je už prevažná väčšina svietidiel na trhu s hodnotou CRI 80 a vyššie, takže poskytuje kvalitné podanie farieb, čo je dobre. Nezabudnite si pri kúpe pozrieť hodnotu indexu podania farieb, aby ste nakoniec neboli zo svojho svetla sklamaní.