Konšpirátori konšpirujú?

Online priestor už desaťročia slúži na vyjadrenie myšlienok hocakých jedincov, bez ohľadu na farbu pleti, vek alebo názory. Prečo sa teda objavujú stránky, ktoré majú zaručené informácie a tie, ktoré vznikli ako súčasť hoaxu? A dá sa im vôbec veriť?
Výstižný názov?
Konspiratori.sk je doména, ktorá je plne registrovaná na Slovensku a určená predovšetkým našincom. Narozdiel od svojho názvu sa deklaruje ako morálny či hodnotový kompas, ktorým by sme sa pri prehliadaní webov mali riadiť. Aj také médium ako internet sa musí dať nejako ovládať. To, čo robili donedávna iba televízie a rádia, a to vyjadrovanie a šírenie svojich faktov, sa dostalo aj na online pôdu a pomaly sa to rozširuje bez zbytočnej drámy.graf tabuizovaných tém.png
Samotný web sa označuje ako databáza nedôveryhodných zdrojov, ktoré sú buď propagačné alebo podvodné či neseriózne. Takto sa snažia či už pomôcť alebo nasmerovať občana k obsahu, ktorý považujú za vhodný.
Kto za tým stojí?
Samozvaná komisia sa označuje za natoľko objektívnu, aby posudzovala stránky s registrovanými doménami a verejne ich ukázala na listine „hanby“. Hardoš, PhD. dlho spolupracuje s denníkom SME, ktorý je u mnohých považovaný za neobjektívny. Jeho zlaté časy sa už teda minuli. Marián Jaslovský, ďalší člen má svoju pôsobnosť v médiách. Keďže ide o veľmi súťaživé prostredie a každý kúpený výtlačok sa počíta, nie je to tak trochu v rozpore s celou misiou „konšpirátorov“?
Čierna listina
Na nej je to, čo sa mnohým nepáči alebo hovorí o niečom inom ako realita uznávaná takými gigantmi ako Google. Ten je známy tým, že manipuluje výsledky vyhľadávania, ktoré ste si zvolili.internet pod lupou.jpg
Nie je prekvapením, že na prvom mieste sa ocitol vigilantcitizen.com. Ten už vyše desaťročie drží pevnú fanúšikovskú základňu a ako jediný priniesol podrobné informácie o multimilionárovi J. Epsteinovi, ktorý bol stíhaný za pedofíliu a umrel za zvláštnych okolností. V prvej desiatke nájdeme aj inak obsahovo zamerané stránky, no ani jedna neponúka nič na predaj. Takéto podvodné weby, ktoré sú rozšírené po celom internete a ohrozujú hlavne peňaženky seniorov sú asi menej škodlivé ako názory zopár nadšencov, ktorí radi špekulujú.