Kufor na kolieskach, alebo zásielka zaslaná dronom
Váži zhruba desať kilogramov a približne tú istú váhu uvezie rýchlosťou šiestich kilometrov za hodinu. Osemdesiat okoloidúcich ľudí si ho nevšimne, ostatní sa obzrú, hlavne deti upúta. Pár ľudí sa na niečo opýta, jeden človek mu ponúkol jablko. Takto zatiaľ vyzerajú skúsenosti nového doručovacieho robota od Starship Technologies, ktorý sa počas testovania v Londýne a Arkansase stretol asi so 120 tis. ľuďmi.
Robot, ktorý si zatiaľ na webe firmy hľadá svoje meno, má vyriešiť koncový úsek doručovania zásielok, ktoré vedú až k dverám zákazníka a doručenie veľmi predražuje. Posledný kilometer doručenia predstavuje 30 až 40 percent nákladov na celkové doručenie. Podľa prepočtu firmy by sa cena dodávky mala znížiť až na iba dolár za vychádzku.
Kufor na kolieskachRobot vyzerá ako moderná mobilná prenosná chladnička. Na kolieskach a pod dohľadom deviatich kamier a GPS sám jazdí po chodníkoch, vyhne sa prekážkam, vrátane psích exkrementov. V prípade potreby možno riadenie na diaľku prevziať operátorom, ktorý cez reproduktory môže komunikovať aj s okoloidúcimi.
Neustále vysiela údaje o svojej polohe ako aj videoprenos okolia, čo odradí potencionálneho zlodeja, ktorí by sa chcel vlámať do uzamknutého priestoru so zásielkou. Firma súčasne uisťuje, že je ich doručovateľ bezpečný a nikoho neohrozuje. Jedná sa teda, jednoducho povedané, o kufor na kolieskach. K zákazníkom bude vyrážať z obchodov, či distribučných skladov a dodávku má zvládnuť zhruba do pol hodiny.
Objednať sa dá mobilným telefónom, na presnú hodinu. Spoločnosť Starship Technologies plánuje, že by roboty mohla ponúkať obchodníkom ako službu. Využívať by ho mali začať v Londýne už tento rok.
Doručovací dron Na chrbát miliardára Friis, ktorý vyvíja kufor na kolieskach, dýcha podstatne ešte silnejší váha a to Jeff Bezos z Amazonu. Jeho globálny e-shop s vlastnými distribučnými skladmi a dodávkami, chystá robotický útok vzduchom.
Tovar Amazonu by mali doručovať drony v rámci služby Prime Air. Zatiaľ čo roboti z chodníkov sa hodia do stredne veľkých miest, drony pokryjú plochu ďaleko väčšiu a zvládnu aj dlhšie vzdialenosti. Ich nevýhodou je vyššia cena a nedôvera regulátorov, ktorí strážia vzdušný priestor. Túto službu by Amazone mala zrealizovať do desiatich rokov. Podobné projekty pripravuje tiež internetový gigant Google, alebo svetovo najväčšia sieť supermarketov Walmart.