Máte problémy so spánkom?

Viacero ľudí má problém v pokoji si ľahnúť do postele a nerozmýšľať tak o problémoch či o nasledujúcom dni, ktorý môže aj nemusí byť zlý. Čo sa stane zajtra nechajte na zajtra – nie na večer, kedy sa má hladina myšlienok ustáliť a vytvoriť rovnováhu v mozgu. Je pravdou, že mozog je orgán so zložitou činnosťou, ktorú vedci ešte celkom neprebádali, no pár alternatív na pokojný spánok sa našlo. Priemerný čas potrebný na zozbieranie energie na budúci deň je šesť až osem hodín.

spánek

Za zlatú strednú cestu sa teda považuje sedem hodín. Mnoho ľudí robí v tomto chybu – idú spať neskoro a majú tak problém vstať skoro ráno do práce. Môžu tak zažívať skôr plytký spánok spojený s divokými snami na rozdiel od hlbokého spánku. Po prebdenej noci vás ďalej ráno a možno aj celý deň čaká nemilé prekvapenie v podobe nervozity. Zabráňte precitlivenosti a zbytočnej podráždenosti a ukážte radšej svoje svetlé stránky tým, že sa z chuti „do ružova“ vyspíte. Dáte tak priestor sebe aj priateľom pre krajšie okamihy vášho života a nebudete ich strácať rozčúlenosťou. Čo ale robiť, ak trpíte zvýšenou nespavosťou a tlačiť do seba chémiu sa vám nezdá správne ?

valerian

Valeriána
Urobte si čaj z valeriány. Táto rastlina svojim účinkom nie len pomôže k zdravému spánku, ale má aj upokojujúce účinky pôsobiace ako nervínum na nervovú sústavu. Doprajete si kvalitný spánok a nebudete tak ani mrzutí ani nepokojný. V porovnaní s ostatnými liečivami valeriána lekárska nie je návyková a nevyvoláva ani najmenšie náznaky závislosti. Môžete si ju naordinovať podľa seba v primeraných množstvách. Ak použijete menšiu dávku môže vás prebudiť a naopak ak si doprajete vyššiu zaručene vás jej sedatívne účinky uspia. Postup pri príprave čaju je jednoduchý – väčšinou sa používa usušený koreň rozdrobený na menšie časti. Spracovaný koreň (jedna až dve čajové lyžičky) už len zalejete horúcou vodou a lúhujete po dobu 10 minút. Pripravený čaj na spríjemnenie chuti môžete dochutiť lyžicou medu alebo si do zmesi pridať medovku lekársku, ktorej účinky sú veľmi podobné.

drink

Pivo
Pivo vyrobené z chmeľu je starý známy liek pre svoje upokojujúce účinky pre ničím nerušený spánok. Zbierané chmeľové šištičky totiž v lupulínových žliazkach obsahujú rôzne silice a živice podporujúce sedatívny účinok na organizmus. Je vhodné dať si večer pred spaním jeden až dva poháriky obľúbeného pivka a jeho zázračné schopnosti vás určite privedú do ríše snov. Netreba to ale s pivom preháňať, pretože hrozí opačný účinok a na druhý deň známy „bolehlav“.