Metličky na nohách: Čo to je a prečo vznikajú?

Aj vy na svojich nohách pozorujete žilky sfarbené do modra, resp. fialova, ktorým sa ľudovo zvykne vravieť „pavučinky“? Ide o takzvané metličky na nohach a niekedy ich takmer nespozorujeme. Väčšinou však majú neželaný estetický charakter.

V podstate ide o príznak, z ktorého môže vzniknúť rizikovejší problém, aký sú známe kŕčové žily. Hlavne v prípade, ak sa stav metličiek zhoršuje a stupňuje sa ich neželaná viditeľnosť, ktorú sa snažíme rôznymi spôsobmi maskovať. Treba však myslieť aj na to, že môže ísť o tendenciu k vzniku väčších kŕčových žíl a bolestivého zápalu. Každopádne „metličky“ sú ľahším štádiom a značia viac menej estetický problém. Z hľadiska spomenutých dôvodov si však takisto vyžadujú pozornosť.

ženské nohy, sochy

Častejšie si ich všimnú ženy, ktoré venujú pozornosť estetike svojich nôh a „farebné pavúčikové cievy“ následne vnímajú ako viditeľnú prekážku.

  • Jednoducho povedané ide o nadbytočné žilky, čo nemajú pre zdravú funkciu krvného obehu svoje opodstatnenie. Naopak sú skôr škodlivým faktorom, ktorý bráni prirodzenému prietoku krvi a výsledkom sú následne opuchy či bolesť.
  • Na druhej strane treba pripomenúť, že nepredstavujú také vysoké riziko, ako zanedbávanie liečby kŕčových žíl. Je v tom istý rozdiel a intenzita ako aj forma kŕčových žíl je vážnejšia.

nohy v posteli

Aj napriek tomu môže takáto sfarbená pavučina signalizovať zhoršenie stavu. To znamená, že takisto si vyžaduje určité formy nápravy a liečby. Známe je napríklad odstránenie týchto nadbytočných „fialových“ žiliek laserom, pričom ide o modernú a populárnu metódu povrchového odstránenia.

Ďalším riešením môže byť sklerotizácia, čo je vlastne proces odstránenia vo forme injekčnej metódy. Tento proces ale nemusí byť vyhovujúci pre každého pacienta.

Určite bude prospešné tiež zbavenie sa rôznych škodlivých faktorov, kvôli ktorým tento stav vzniká, resp. kvôli ktorým sa zhoršuje. Spomeňme napríklad pravidelne dlhé sedenie a státie, fajčenie, nadváhu či nosenie tesného oblečenia a topánok na vysokom podpätku.