Najsilnejšie údery a kopance všetkých čias

Ak hľadáte najväčších bojovníkov na planéte, musíte vyjsť do prírody. Tam nájdete šampiónov, ktorí nebojujú pre slávu, ale aby prežili.
 

  • Bojovníci s najtvrdšími údermi na Zemi majú úspech vďaka momentu prekvapenia. Najrýchlejšie údery známe svetu rozdávajú garnáty, ktoré používajú špeciálne vyvinuté predné končatiny na útočenie šokujúcou silou. Ich zásahy sú také prudké, že garnát mrskne cez vodu vytvárajúc malé implózie produkujúce teplo, svetlo a zvuk. Niektoré druhy si vytvorili prívesky na bodanie (niečo ako harpúna). Predné končatiny iných druhov pripomínajú skôr kyjaky. V zajatí sa im dokonca darí jediným úderom zničiť sklo akvária.

kreveta
 

  • Sheila Patek a jej tím v laboratóriu v Severnej Karolíne študujú rýchle pohyby zvierat. Spolu objavili, že pestrofarebná kreveta Mantis (Odontodactylus scyllarus)môže vyprodukovať silu šplhajúcu až na 2 500-násobok hmotnosti jej tela, a to za menej ako 800 mikrosekúnd.Patek vyslovila domnienku, že pružinky, páčky a západky sú kľúčom k tejto mimoriadnej schopnosti. Na každom špeciálnom prívesku majú linkový systém, ktorým ovláda útok. Systém funguje podobne ako u lukostrelcov, pretože používajú pružnosť a jej energiu na vytvorenie úderu. Krevety taktiež zvádzajú boje o teritórium, pričom ide len o rituál. Víťazom zápasu sa stáva kreveta, ktorá znesie najviac úderov od súpera.

 
kreveta

  • Patek tiež študovala mravce rodu Odontomachus, ktoré sú výnimočné svojimi mandibulami, ktoré dokážu zovrieť neskutočnou rýchlosťou. Tieto mravce sa hádajú, aby vyprovokovali súboj a boxujú s protivníkom tykadlami. Floridské mravceOdontomachus brunneus  udierajú oponenta až 41,5-krát za sekundu, a tým sa stávajú najrýchlejšími boxermi.

 

  • Medzi cicavcami najrýchlejšie búchajú zajace poľné (Lepus europaeus). Zajace často vedú duely na jar, keď prichádza obdobie párenia. Súboje často začínajú aj samice, pokiaľ ešte nie sú pripravené na párenie a chcú sa zbaviť dotieravého nápadníka.

 

  • V oblasti kickboxu sú neprekonateľnými víťazmi austrálske kengury. Mohutné svaly na predných končatinách samcov sa vyvinuli ako výsledok ich sexuálneho výberu. Samce kengúr sa navzájom pridŕžajú a fackujú, aby si vyriešili svoje mužské záležitosti. Keď súpera poriadne chytí za hlavu, dominantný samec udržiava rovnováhu na svojom silnom chvoste a kope svalnatými nohami, zakončenými ostrými nechtami.

 

  • Každý, kto strávil čas s koňmi, vie, že sú schopné uštedriť nepríjemné rany, hlavne ak svoju silu sústredia do kopanca oboma zadnými nohami naraz. Ešte nebezpečnejšie sú však údery zebier, ktoré sú nepoddajnejšie, divokejšie a ničivejšie. Nie je známe či sú ich útoky pre levy smrteľné, ale zebry ich cielene kopú do hrude, aby sa ubránili.

 pták

  • Ďalšími beštiami, od ktorých istotne nechcete schytať, sú pštrosy a žirafy. Oba druhy si trúfnu na boj s veľkými predátormi. Boli zaznamenané prípady, keď sa žirafa jediným prvotriedne namiereným úderom zbavila leva. Keď sa zamyslíte aká silná a zubatá čeľusť prahla po zahryznutí sa do jej nohy, je až neuveriteľné aký trest lev dostal.

 

  • Pozrime sa napokon na útočníka, ktorý chce údermi zabíjať. Na prekvapenie, je to vták hadožrút nohatý (Sagittarius serpentarius), ktorý vyzerá zvláštne až smiešne, ale živí sa lovom jedovatých hadov, ktorých odzbrojí jediným brutálnym kopom do hlavy. Vedci zmerali prudkosť kopov jedného zo samcov tohto druhu a namerali až 5-krát alebo 6-krát silnejšie údery ako je jeho váha a to iba za desatinu času, ktorý zaberie ľudské žmurknutie!