TEN NAJLEPŠÍ PRODUKT Z NAŠICH ZÁHRAD: JABLKO

Existuje viac ako 7500 odrôd týchto lahodných plodov v rôznych odtieňoch červenej, žltej a zelenej. Koža jabĺk je tenká ale pevná a pod ňou sa ukrýva šťavnatá dužina sladkokyslej chuti, ktorá dozrievaním mäkne.

ovoce

Jablká obsahujú dôležité nutričné elementy ako sú vitamíny C, K, B6 a riboflavín. Ďalej sú bohatým zdrojom minerálov draslíka, medi, horčíka a mangánu. Obsahujú veľké množstvo vlákniny, jediná porcia pokryje až 12% z dennej potreby. Tiež obsahujú fytonutrienty a flavonoidy ako quercetín, epikatechín a polyfenolické zlúčeniny.

Pravidelná konzumácia jabĺk zabezpečuje dobrú peristaltiku čriev, sú prevenciou proti zápche a poruchám trávenia. Jablká stimulujú správne uvoľňovanie žalúdočných štiav a súčasne zabraňujú kôrnateniu tepien a tým zabraňujú vzniku aterosklerózy.

koláč

Jabĺčka môžete konzumovať surové priamo zo stromu, v rôznych šalátoch, na raňajky s ovsennými vločkami, dajú sa upiecť v koláči, odšťaviť a piť akozdravý nápoj či pripraviť z nich zdravé kašičky pre deti.

Tu je jeden recept pre inšpiráciu:

Domáci jablčný ocot
1kg jabĺk (najlepšie domáce)
3 litre vody

Z jabĺk odstráňte stopky, umyte a pokrájajte na polovičky. Postrúhajte ich nahrubo spolu s jadrovníkmi a šupkou.
Postrúhané jablká vložte do 3-4 litrového skleneného pohára a zalejte s vodou tak aby zostal voľný priestor cca 5 cm od okraja pohára (kvôli kvaseniu). Pohár zakryte tanierikom a nechajte stáť pri izbovej teplote 10 dní.
Každý deň premiešajte s vareškou.
Po 10-tich dňoch preceďte cez čistú gázu do čistého pohára a znova nechajte stáť ďalších 20 dní v chladnejšej miestnosti (nemiešať!).
Už hotový ocot opatrne preceďte tak aby kal zostal na spodku pohára.

limonáda

Užívajú sa 2 x denne 2 PL octu rozmiešané v pohári vody. Na zlepšenie chuti sa môže pridať lyžička medu. Ocot podporuje vylučovanie toxínov z tela, odvodňuje, podporuje činnosť tráviaceho ústrojenstva, dodáva potrebné minerály, hlavne draslík.