Dieťa a leto: odpočinok bez komárov a bolesti brucha
Dieťa a teplo
Dokonca aj keď sa v horúcom počasí cítite skvele, milujete opaľovanie s dieťaťom pozor – nemôžete čakať na teplé dni, vaše dieťa, najmä mladšie ako 3 roky, je kontraindikované priamym slnečným žiarením. Malé deti vnímajú teplo inak, preto je lepšie byť v bezpečí, v chládku. V horúcich slnečných dňoch noste oblečenie len z tenkej prirodzenej látky a nezabudnite nosiť klobúk. Doma môžete nechať svoje dieťa nahé alebo v šortkách ale vonku musí byť oblečené a s pokrievkou hlavy.
Ak chcete schladiť dieťa v horúčave, môžete ho pravidelne otrieť vlhkým uterákom, a ešte lepšie , kúpať dieťa aspoň dvakrát denne . V horúčave by ste von mali chodiť s dieťaťom ráno, od 8 do 10 hodín, a večer, od 18 do 20. V tomto čase slnko nie je tak aktívne. Najlepšie je si urobiť prechádzky v lese alebo v parku. V horúcom lete sa zvyšuje riziko požiarov lesov a rašelinísk.
Aby nedochádzalo k dymu a výparom , je najlepšie ísť do ekologicky čistého priestoru. Zvlhčovače a čističe vzduchu pomôžu tým, ktorí musia zostať doma. Ak nie, otvorte okno niekoľkokrát denne. Na zníženie zaťaženia tela dieťaťa a hlavne jeho hlavných systémov (imunitný, kardiovaskulárny, nervový) sa odporúča dočasne sa zdržať očkovania (okrem život ohrozujúcich situácií). Osobitná pozornosť v horúcich dňoch by mala byť venovaná pokožke dieťaťa.
Črevné infekcie u detí
Každé leto sa tradične oslavuje nielen kúpanie, prechádzky a zber úrody, ale aj nárast akútnych črevných infekcií. Obzvlášť často sú choré malé deti, ktoré si dajú do úst všetko, čo je možné. Tieto choroby sú spojené nielen s jedlom ale aj s plávaním v otvorenej vode. Mäso, čerstvé mlieko, kuracie, vajcia, ryby musia byť tepelne ošetrené. Skladujte potraviny podliehajúce skaze výlučne v chladničke a konzumujte ich do stanoveného dátumu. Plne dôkladne umyte ovocie a zeleninu a iba v tečúcej vode. Dieťa by malo piť len čistú fľaškovú vodu. Ak nie je žiadna, potom by mala byť voda varená. Pred jedlom alebo po chôdzi a používaní toalety umyte ruky a ruky dieťaťa. Patogénne baktérie sa ľahko množia v teplej vode, takže pravidelne meňte vodu v detskom bazéne. Pokiaľ ide o otvorenú vodu, starostlivo si vyberte miesto na plávanie a vyhnite sa veľkým davom ľudí – počet mikróbov sa zvyšuje.